To solve the problem, we enumerate all the given first. Then the required and lastly the solution.
Given:
V1= 1.56x10^3 L = 1560 L P2 = 44.1 kPa
P1 = 98.9 kPa
Required: V2
Solution:
Assuming the gas is ideal. Ideal gas follows Boyle's Law which states that at a given temperature the product of pressure and volume of a gas is constant. In equation,
PV = k
Applying to the problem, we have
P1*V1 = P2*V2
(98.9 kPa)*(1560 L) = (44.1 kPa)*V2
V2 = 3498.5 L
<em>ANSWER: V2 = 3498.5 L</em>
Answer:
KE= 1/2mv²
Explanation:
The kinetic energy of a body is the energy possessed by virtue of the body in motion
Given the parameters
m which is the mass of the body
v which is the velocity of the body too
K.E = kinetic energy
The expression for the kinetic energy of a body is given as
KE= 1/2mv²
Arrow at the left side pointing towards right side represents the frictional force as it always acts opposite to motion
Answer:
1340.2MW
Explanation:
Hi!
To solve this problem follow the steps below!
1 finds the maximum maximum power, using the hydraulic power equation which is the product of the flow rate by height by the specific weight of fluid
W=αhQ
α=specific weight for water =9.81KN/m^3
h=height=220m
Q=flow=690m^3/s
W=(690)(220)(9.81)=1489158Kw=1489.16MW
2. Taking into account that the generator has a 90% efficiency, Find the real power by multiplying the ideal power by the efficiency of the electric generator
Wr=(0.9)(1489.16MW)=1340.2MW
the maximum possible electric power output is 1340.2MW
To answer the problem we would be using this formula which isv = sqrt(T/(m/L))
v = sqrt(100 N / [(0.100 kg)/(1.0 m)])
v = 31.62 m/s
v = fλ
31.62 m/s = (95 Hz)(λ)
λ = 0.333 m
For every wavelength along a string there will be 2 antinodes.
1.0 m / 0.333 m = 3
3 * 2 = 6 antinodes
6 + 1 = 7 nodes