Answer:
|v| = 8.7 cm/s
Explanation:
given:
mass m = 4 kg
spring constant k = 1 N/cm = 100 N/m
at time t = 0:
amplitude A = 0.02m
unknown: velocity v at position y = 0.01 m

1. Finding Ф from the initial conditions:

2. Finding time t at position y = 1 cm:

3. Find velocity v at time t from equation 2:

Answer:
U for the reaction is 15,048.58 kJ/mol of pentane.
Explanation:
Quantity of heat required = heat capacity of bomb calorimeter × temperature rise = 5.23 kJ/C × (29.8 C - 23.7 C) = 5.23 kJ/C × 6.1 C = 31.903 kJ
Moles of pentane = mass/MW
Mass = 0.1523 g
MW of pentane (C5H12) = 72 g/mol
Moles of pentane = 0.1523/72 = 0.00212 mol
U for the reaction = quantity of heat required ÷ moles of pentane = 31.903 kJ ÷ 0.00212 mol = 15,048.58 kJ/mol
The elements that is very good in
electrical conductivity are gold and copper: elements that is amphoteric are
copper, zinc, tin, lead, aluminum and beryllium: elements that is gaseous at
room temperature are hydrogen, nitrogen, oxygen, fluorine and chlorine: elements
that is solid at room temperature are all metal except mercury and perhaps some
unseen radioactive elements. Lastly, elements that is brittle are hydrogen,
carbon, nitrogen, oxygen, phosphorus, sulfur and selenium