Answer:A
Explanation:Find attached picture file for details
Answer: If the net force acting on an object doubles, its acceleration is doubled. If the mass is doubled, then acceleration will be halved. If both the net force and the mass are doubled, the acceleration will be unchanged.
Explanation:
Answer:
B i think is the answer
Explanation:
i feel like it is B because if you put them together and the answer is 1.5 so it is B
Answer:
The water will flow at a speed of 3,884 m/s
Explanation:
Torricelli's equation
v = 
*v = liquid velocity at the exit of the hole
g = gravity acceleration
h = distance from the surface of the liquid to the center of the hole.
v =
= 3,884 m/s
Answer:

Explanation:
We can use the following SUVAT equation to solve the problem:

where
v = 0 is the final velocity of the car
u = 24 m/s is the initial velocity
a is the acceleration
d = 196 m is the displacement of the car before coming to a stop
Solving the equation for a, we find the acceleration:
