Answer:
The answer to your question is:
Explanation:
Data
Duane Albert
d = 5 m ; v = 3 m/s v = 4.2 m/s
a) b)
Duane's Albert's
d = 5 + (3)t d = 4.2t
d = 5 + 3t
c) 5 + 3t = 4.2t
4.2t - 3t = 5
1.2t = 5
t = 4.17 s
d)
Duane's
d= 5 + 3(4.17)
d = 17.51 m
Alberts
d = 4.2(4.17)
d = 17.51 m
Answer:
9.98 m/s
Explanation:
The force acting on the particle is defined by the equation:
[N]
where x is the position in metres.
The acceleration can be found by using Newton's second law:

where
m = 150 g = 0.150 kg is the mass of the particle. Substituting into the equation,
[m/s^2]
When x = 3.14 m, the acceleration is:

Now we can find the final speed of the particle by using the suvat equation:

where
u = 8.00 m/s is the initial velocity
v is the final velocity

x = 3.14 m is the displacement
Solving for v,

And the speed is just the magnitude of the velocity, so 9.98 m/s.
Answer:
conserved
Explanation:
During this process the energy is conserved
Answer:
15.71 m/s
Explanation:
We are given;
Time; t = 0.2 s
Radius; r = 0.5 m
The circumference will give us the distance covered.
Formula for circumference is 2πr
Thus; Distance = 2πr = 2 × π × 0.5 = π
Linear speed = distance/time = π/0.2 = 15.71 m/s
Answer:
a) 2.5m/s
b) 0.91m/s
c) 0m/s
Explanation:
Average velocity can be said to be the ratio of the displacement with respect to time.
Average speed on the other hand is the ratio of distance in relation to time
Thus, to get the average velocity for the first half of the swim
V(average) = displacement of first trip/time taken on the trip
V(average) = 50/20
V(average) = 2.5m/s
Average velocity for the second half of the swim will be calculated in like manner, thus,
V(average) = 50/55
V(average) = 0.91m/s
Average velocity for the round trip will then be
V(average) = 0/75, [50+25]
V(average) = 0m/s