Answer:
Temperature decreases because the number of collision of the molecules decreases as they escape or evaporate. Molecules are in constant motion. Increase in temperature leads to increase in average kinetic energy of the molecules.
Answer:
25.82 m/s
Explanation:
We are given;
Force exerted by baseball player; F = 100 N
Distance covered by ball; d = 0.5 m
Mass of ball; m = 0.15 kg
Now, to get the velocity at which the ball leaves his hand, we will equate the work done to the kinetic energy.
We should note that work done is a measure of the energy exerted by the baseball player.
Thus;
F × d = ½mv²
100 × 0.5 = ½ × 0.15 × v²
v² = (2 × 100 × 0.5)/0.15
v² = 666.67
v = √666.67
v = 25.82 m/s
Answer:
10.4 m/s
Explanation:
The problem can be solved by using the following SUVAT equation:

where
v is the final velocity
u is the initial velocity
a is the acceleration
t is the time
For the diver in the problem, we have:
is the initial velocity (positive because it is upward)
is the acceleration of gravity (negative because it is downward)
By substituting t = 1.7 s, we find the velocity when the diver reaches the water:

And the negative sign means that the direction is downward: so, the speed is 10.4 m/s.
Answer:
The correct answer is c. When the balloon hits the ground, the rubber envelope stretches, storing elastic potential energy; this elastic potential energy is converted to the gravitational potentiaL
Explanation:
Let's analyze the situation of the globe
When it touches the ground, the part that is in contact decreases its velocity to zero, but the upper part of the ball continues to move, which creates that the molecules approach slightly, if we approximate the spring links, a repulsive force is created that after all the particles reach zero speed. The force of the springs moves the ball up until the force decreases to zero.
We can relate this force of Hooke with an elastic energy
This energy can be stored in the deformation of the system, as elastic potential energy, which is subsequently transformed into gravitational potential energy when the balloon is lifted.
The correct answer is c
Answer:
1340.2MW
Explanation:
Hi!
To solve this problem follow the steps below!
1 finds the maximum maximum power, using the hydraulic power equation which is the product of the flow rate by height by the specific weight of fluid
W=αhQ
α=specific weight for water =9.81KN/m^3
h=height=220m
Q=flow=690m^3/s
W=(690)(220)(9.81)=1489158Kw=1489.16MW
2. Taking into account that the generator has a 90% efficiency, Find the real power by multiplying the ideal power by the efficiency of the electric generator
Wr=(0.9)(1489.16MW)=1340.2MW
the maximum possible electric power output is 1340.2MW