Energy can change form, but the total amount of energy stays the same.
Answer:
a. y(x,t)= 2.05 mm cos[( 6.98 rad/m)x + (744 rad/s).
b. third harmonic
c. to calculate frequency , we compare with general wave equation
y(x,t)=Acos(kx+ωt)
from ωt=742t
ω=742
ω=2*pi*f
742/2*pi
f=118.09Hz
Explanation:
A fellow student of mathematical bent tells you that the wave function of a traveling wave on a thin rope is y(x,t)=2.30mmcos[(6.98rad/m)x+(742rad/s)t]. Being more practical-minded, you measure the rope to have a length of 1.35 m and a mass of 3.38 grams. Assume that the ends of the rope are held fixed and that there is both this traveling wave and the reflected wave traveling in the opposite direction.
A) What is the wavefunction y(x,t) for the standing wave that is produced?
B) In which harmonic is the standing wave oscillating?
C) What is the frequency of the fundamental oscillation?
a. y(x,t)= 2.05 mm cos[( 6.98 rad/m)x + (744 rad/s).
b. lambda=2L/n
when comparing the wave equation with the general wave equation , we get the wavelength to be
2*pi*x/lambda=6.98x
lambda=0.9m
we use the equation
lambda=2L/n
n=number of harmonics
L=length of string
0.9=2(1.35)/n
n=2.7/0.9
n=3
third harmonic
c. to calculate frequency , we compare with general wave equation
y(x,t)=Acos(kx+ωt)
from ωt=742t
ω=742
ω=2*pi*f
742/2*pi
f=118.09Hz
Answer:
The y-value of the line in the xy-plane where the total magnetic field is zero 
Explanation:
From the question we are told that
The distance of wire one from two along the y-axis is y = 0.340 m
The current on the first wire is 
The force per unit length on each wire is 
Generally the force per unit length is mathematically represented as

=> 
Where
is the permeability of free space with a constant value of 
substituting values

=>
Let U denote the line in the xy-plane where the total magnetic field is zero
So
So the force per unit length of wire 2 from line U is equal to the force per unit length of wire 1 from line (y - U)
So

substituting values



Answer:
The answer is 26/98 how i did this is i divided them mulitiplyed well i cant really explain it but im pretty dure its right
Explanation:
Answer:
both cannonballs hit the ships with the same horizontal speed
Explanation:
Hello!
A parabolic motion is characterized in that its vertical component in Y is constantly changing, this is due to the constant downward acceleration of gravity.
When the movement starts the speed at Y is maximum, then when it reaches its maximum height point its speed is zero, and finally it begins to increase downwards until it touches the floor.
On the other hand, the horizontal speed remains constant AS THERE IS NO ACCELERATION IN HORIZONTAL DIRECTION.
therefore both cannonballs hit the ships with the same horizontal speed
regards!