A lady bug moves 10 cm forward and 5 cm backwards
so total distance moved by lady bug = 10 + 5 = 15 cm
total time taken by the lady bug
t = 20 s
so the average speed is given as



so its average speed is 0.75 cm/s
Answer:
Explanation:
Impulse = change in momentum
mv - mu , v and u are final and initial velocity during impact at surface
For downward motion of baseball
v² = u² + 2gh₁
= 2 x 9.8 x 2.25
v = 6.64 m / s
It becomes initial velocity during impact .
For body going upwards
v² = u² - 2gh₂
u² = 2 x 9.8 x 1.38
u = 5.2 m / s
This becomes final velocity after impact
change in momentum
m ( final velocity - initial velocity )
.49 ( 5.2 - 6.64 )
= .7056 N.s.
Impulse by floor in upward direction
= .7056 N.s
To
solve this problem, we assume that the wavelength of the light in air is 500
nanometers.
For this case we
only need the refractive index of the polystyrene. For an antireflective
coating, we need a quarter of wave thickness at the wavelength in the air. Which
means that the antireflective coating needs to be as thick as 1/4 of the
wavelength, divided by the coating’s refractive index. This is expressed
mathematically in the form:
x = λ / (4 * n)
where,
x = thickness
λ = wavelength
of light
n = index of
refraction of polystyrene
Substituting:
x = 500 nm / (4
* 1.49)
x = 500 nm / 5.96
x = 83.90 nm
Answer:
Inner radius = 2 mm
Explanation:
In a coaxial cable, series inductance per unit length is given by the formula;
L' = (µ/(2π))•ln(R/r)
Where R is outer radius and r is inner radius.
We are given;
L' = 50 nH/m = 50 × 10^(-9) H/m
R = 2.6mm = 2.6 × 10^(-3) m
Meanwhile µ is magnetic constant and has a value of µ = µ_o = 4π × 10^(−7) H/m
Plugging in the relevant values, we have;
50 × 10^(-9) = (4π × 10^(−7))/(2π)) × ln(2.6 × 10^(-3)/r)
Rearranging, we have;
(50 × 10^(-9))/(2 × 10^(−7)) = ln((2.6 × 10^(-3))/r)
0.25 = ln((2.6 × 10^(-3))/r)
So,
e^(0.25) = (2.6 × 10^(-3))/r)
1.284 = (2.6 × 10^(-3))/r)
Cross multiply to give;
r = (2.6 × 10^(-3))/1.284)
r = 0.002 m or 2 mm
Answer:
a. directive zoning
Explanation:
Directive zoning is an instrument used in master plans, whereby the city is divided into areas on which differentiated land use and land use guidelines apply, especially urban indexes. Directive zoning acts primarily by controlling two main elements: the use and size (or size) of lots and buildings. It is therefore assumed that the end result achieved through individual actions is in line with the municipality's objectives, which include proportionality between occupation and infrastructure, the need to protect fragile areas and / or cultural interest, the harmony from the volumetric point of view, etc.