Answer:
v=5.86 m/s
Explanation:
Given that,
Length of the string, l = 0.8 m
Maximum tension tolerated by the string, F = 15 N
Mass of the ball, m = 0.35 kg
We need to find the maximum speed the ball can have at the top of the circle. The ball is moving under the action of the centripetal force. The length of the string will be the radius of the circular path. The centripetal force is given by the relation as follows :

v is the maximum speed

Hence, the maximum speed of the ball is 5.86 m/s.
Electric current in a solid metal conductor is caused by the movement of electric charge. An electric current is the flow of electric charge. An electron current, the flow of electrons, contributes to an electric current since the electron 'carries' negative electric charge. The flow of ions also contributes to an electric current in, for example, the electrolyte of an electrochemical cell.
Answer:
Expression of work done is

Work done to move the sled is given as 1.94 J
Explanation:
As we know that the formula of work done is given as

here we know that
F = 6 N
d = 0.4 m

so we will have


Answer:
8.40 m/s
Explanation:
Slope of the plot is 0.119
Slope of a plot is given by the change in y direction divided by the change in x direction
Here, the y axis represents inverse wavelength and the x axis represents frequency.
f = Frequency (Hz, assumed)
v = Phase velocity (m/s, assumed)
λ = Wavelength (m, assumed)
So, slope

Now,


The speed of sound travelling in the tube is 8.40 m/s
Distance = speed * time, then time = distance / speed.
time = 50 / 0.4 = 125 s