Two significant figures, the 6 and the 9
a) 120 s
b) v = 0.052R [m/s]
Explanation:
a)
The period of a revolution in a simple harmonic motion is the time taken for the object in motion to complete one cycle (in this case, the time taken to complete one revolution).
The graph of the problem is missing, find it in attachment.
To find the period of revolution of the book, we have to find the time between two consecutive points of the graph that have exactly the same shape, which correspond to two points in which the book is located at the same position.
The first point we take is t = 0, when the position of the book is x = 0.
Then, the next point with same shape is at t = 120 s, where the book returns at x = 0 m.
Therefore, the period is
T = 120 s - 0 s = 120 s
b)
The tangential speed of the book is given by the ratio between the distance covered during one revolution, which is the perimeter of the wheel, and the time taken, which is the period.
The perimeter of the wheel is:

where R is the radius of the wheel.
The period of revolution is:

Therefore, the tangential speed of the book is:

Answer:
Explanation:
Let the force required be F . It is applied at the top of the box . The box is likely to turn about a corner . Torque of this force about this corner
= F x 2
This torque will try to turn the box . On the other hand the weight which is acting at CM will create a torque about the same corner . This torque will try to prevent the box to turn around the corner.
This torque of weight
= 100 x 1
= 100 pound ft.
For equilibrium
Torque of F = torque of weight.
F x 2 = 100
F = 50 pounds .
Answer:
B. Solar energy
Explanation:
The water cycle is driven primarily by the energy from the sun. This solar energy drives the cycle by evaporating water from the oceans, lakes, rivers, and even the soil. Other water moves from plants to the atmosphere through the process of transpiration.