Answer: 6.284N
Explanation:
Pressure is the ratio of force exerted to cross sectional area of the material.
Pressure = Force/Area
Pressure = 500,000Pa
Area = Πd²/4 where d is the diameter of the hole.
If d = 4mm = 0.004m
Area = Π×0.004²/4
Area = 1.26×10^-5m²
Force = Pressure×Area
Force = 500,000× 1.26×10^-5
F = 6.284N
The gum must be able to withstand 6.284N force
In-situ leaching or solution mining offers the least ground disruptive type of mining and waste. This type of mining only dissolves the uranium where it is under the ground then pump up to the ground and further processed through milling.
The intensity is defined as the ratio between the power emitted by the source and the area through which the power is calculated:

(1)
where
P is the power
A is the area
In our problem, the intensity is

. At a distance of r=6.0 m from the source, the area intercepted by the radiation (which propagates in all directions) is equal to the area of a sphere of radius r, so:

And so if we re-arrange (1) we find the power emitted by the source:
Answer:
145.43 N
Explanation:
Weight is given by (mg)
where m = mass of the body
g = acceleration due to gravity
mass is constant everywhere and is equal to 77.1 kg, both on the earth and on the moon.
But the acceleration due to gravity exerted by the moon near the moon's surface is 16.6% that of Earth,
g(moon) = 0.166 g(earth) = 0.166 × 9.8 = 1.6268 m/s²
Weight on the moon = mg(moon) = (77.1×1.6268) = 125.43 N
Answer:
The magnitude of the acceleration of the box is 2 m/s².
Explanation:
Given:
Mass of the box,
kg
Force acting towards east,
N
Frictional force acting towards west,
N
Let the acceleration be
m/s².
Now, net force acting on the box towards east is given as:

From Newton's second law of motion,

Therefore, the magnitude of the acceleration of the box is 2 m/s².