Answer:
The tension in the string is quadrupled i.e. increased by a factor of 4.
Explanation:
The tension in the string is the centripetal force. This force is given by

m is the mass, v is the velocity and r is the radius.
It follows that
, provided m and r are constant.
When v is doubled, the new force,
, is

Hence, the tension in the string is quadrupled.
Answer:
455165.278 m
Explanation:
P = Power = 3.7 W
v = Velocity = 10.7 m/s
Amount of fat = 4 g
1 gram of fat provides about 9.40 (food) Calories
Energy given by 4 g of fat

Time required to burn the fat

Distance traveled by the bird

The bird will fly 455165.278 m
Answer:
630cm/s
Explanation:
In simple harmonic motion, the tangential velocity is expressed mathematically as v = ὦr
ὦ is the angular velocity = 2πf
r is the radius of the disk
f is the frequency
Given the radius of disk = 10cm
frequency = 10Hz
v = 2πfr
v = 2π×10×10
v = 200π
v = 628.32 cm/s
The tangential velocity = 630cm/s ( to 2 significant figures)
Answer:
The answer is B) Magnetic field
Explanation:
I chose it and I got it right
Answer: If the net force acting on an object doubles, its acceleration is doubled. If the mass is doubled, then acceleration will be halved. If both the net force and the mass are doubled, the acceleration will be unchanged.
Explanation: