Answer:
a) W = 643.5 J, b) W = -427.4 J
Explanation:
a) Work is defined by
W = F. x = F x cos θ
in this case they ask us for the work done by the external force F = 165 N parallel to the ramp, therefore the angle between this force and the displacement is zero
W = F x
let's calculate
W = 165 3.9
W = 643.5 J
b) the work of the gravitational force, which is the weight of the body, in ramp problems the coordinate system is one axis parallel to the plane and the other perpendicular, let's use trigonometry to decompose the weight in these two axes
sin θ = Wₓ / W
cos θ = Wy / W
Wₓ = W sinθ = mg sin θ
Wy = W cos θ
the work carried out by each of these components is even Wₓ, it has to be antiparallel to the displacement, so the angle is zero
W = Wₓ x cos 180
W = - mg sin 34 x
let's calculate
W = -20 9.8 sin 34 3.9
W = -427.4 J
The work done by the component perpendicular to the plane is ero because the angle between the displacement and the weight component is 90º, so the cosine is zero.
A).
It would decrease because the speed of sound and temperature are proportional.
To answer the problem we would be using this formula which isv = sqrt(T/(m/L))
v = sqrt(100 N / [(0.100 kg)/(1.0 m)])
v = 31.62 m/s
v = fλ
31.62 m/s = (95 Hz)(λ)
λ = 0.333 m
For every wavelength along a string there will be 2 antinodes.
1.0 m / 0.333 m = 3
3 * 2 = 6 antinodes
6 + 1 = 7 nodes
Answer:
g = 0.905 gE
W = 67.9 N
Explanation:
given data
mass of Venus mv = 81.5% = 0.815
radius Rv = 94.9% = 0.949
weighs W = 75.0 N
solution
we apply here acceleration due to gravity at earth surface that is
g =
= 9.80 m/s² ............1
so
g =
g = 0.905 gE
and
W = m gv
W = 0.905 m gE
W = 0.905 × 75
W = 67.9 N
Kinetic energy<span> is the </span>energy<span> of motion. An object that has motion - whether it is vertical or horizontal motion - has </span>kinetic energy<span>. It is expressed as:
KE = mv^2 /2
720 = 10.0v^2 /2
v = 12 m/s
Hope this answers the question. Have a nice day.</span>