Answer:
Part A - 3N/m
Part B - see attachment
Part C - 4.9 × 10-³J
Part D - E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh
Explanation:
This problem requires the knowledge of simple harmonic motion for cimplete solution. To find the spring constant in part A the expression relating the force applied to a spring and the resulting stretching of the spring (hooke's law) is required which is F = kx.
The free body diagram can be found in the attachment. Fp(force of pull), Ft(Force of tension) and W(weight).
The energy stored in the pring as a result of the stretching of d = 5.7cm is 1/2kd².
Part D
Three forces act on the spring-monkey system and they do work in different forms: kinetic energy 1/2mv² , elastic potential
energy due to the restoring force in the spring or the tension force 1/2kd², and the gravitational potential energy mgh of the position of the system. So the total energy of the system E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh.
The acceleration is the change of speed/velocity over time. Thus to calculate this you do (V1-V2)/T or (11.2-9.6)/4 or 0.4 m/s^2
Answer:

Explanation:
given data
density of current sheet = 0.40 A/m
length a = 0.27 m
width b = 0.63 m
For infinite sheet, magnetic field is given as

magnetic flux is given as




Answer:
160 Hz , 240 Hz , 400 Hz
Explanation:
Given that
Frequency of forth harmonic is 320 Hz.
Lets take fundamental frequency = f₁

f₁=80 Hz
Frequency of first harmonic = f₂
f₂=2 f₁
f₂ =2 x 80 = 160 Hz
Frequency of second harmonic = f₃
f₃= 3 f₁=3 x 80 = 240 Hz
Frequency of fifth harmonic = f₅
f₅= 5 f₁= 5 x 80 = 400 Hz
Three frequencies are as follows
160 Hz , 240 Hz , 400 Hz
Answer:
47.76°
Explanation:
Magnitude of dipole moment = 0.0243J/T
Magnetic Field = 57.5mT
kinetic energy = 0.458mJ
∇U = -∇K
Uf - Ui = -0.458mJ
Ui - Uf = 0.458mJ
(-μBcosθi) - (-μBcosθf) = 0.458mJ
rearranging the equation,
(μBcosθf) - (μBcosθi) = 0.458mJ
μB * (cosθf - cosθi) = 0.458mJ
θf is at 0° because the dipole moment is aligned with the magnetic field.
μB * (cos 0 - cos θi) = 0.458mJ
but cos 0 = 1
(0.0243 * 0.0575) (1 - cos θi) = 0.458*10⁻³
1 - cos θi = 0.458*10⁻³ / 1.397*10⁻³
1 - cos θi = 0.3278
collect like terms
cosθi = 0.6722
θ = cos⁻ 0.6722
θ = 47.76°