The man ran <u>4252.5 meters.</u>
Why?
To solve the problem, we need to divide the exercise into two movements, the first on while the was running at 4.5 m/s for 15 min, and then, while he was slowing down (going up because of the hill).
First movement: Running at 4.5 m/s for 15 min.
We need convert from minutes to seconds,

Now, calculating the distance covered for the first movement, we have:

So, we know that the man covered 4050m for the first movement, it will be our initial position for the second movement.
Second movement: acceleration -0.05m/s^2 (because he's slowing down) for 90 seconds, at 4.5m/s.

Hence, we have that he ran 4252.5 m.
Have a nice day!
It would be water because if you freeze it than you will still be able to see it and if you boil it than you will be able to see it disappear.
Answer:
rate of fission =5.89*10^3 1\Year
Explanation:
we know that
rate of fission is given as

mass = 1.0 g
avogardo number = 6.02*10^23
molar mass of isotopes 235U =235
Putting all value to get rate of emission
rate of fission 
rate of fission =5.89*10^3 1\Year
Answer:
The density of the fluid is 1100 kg/m³.
Explanation:
Given that,
Height = 5.00 cm
Pressure at top =594 Pa
Pressure at bottom = 1133 Pa
We need to calculate the change in pressure
Using formula of change in pressure

Where,
= Pressure at bottom
= Pressure at top
put the value into the formula


Using formula of pressure for density


Where,
= density
P = pressure
h = height
Put the value in to the formula


Hence, The density of the fluid is 1100 kg/m³.