Answer:0.502kg
Explanation:
F4om the relation
Power x time = mass x latent heat of vapourization
P.t=ML
1260 * 15 *60 = M * 22.6 * 10^5
M= 1134000/(22.6 *10^5)
M=0.502kg=502g
Answer:
B. there would be a global rise in temperatures
Hence, global warming
Explanation:
hope this helped! :D
Answer:
<h2>
187,500N/m</h2>
Explanation:
From the question, the kinectic energy of the train will be equal to the energy stored in the spring.
Kinetic energy = 1/2 mv² and energy stored in a spring E = 1/2 ke².
Equating both we will have;
1/2 mv² = 1/2ke²
mv² = ke²
m is the mass of the train
v is the velocity of then train
k is the spring constant
e is the extension caused by the spring.
Given m = 30000kg, v = 4 m/s, e = 4 - 2.4 = 1.6m
Substituting this values into the formula will give;
30000*4² = k*1.6²

The value of the spring constant is 187,500N/m
The final answer is B hope its helps
For the answer to the question above, this is the maximum displacement, the spring has only elastic potential energy.
spring is constant @ 5 N/m
maximum displacement = 2 cm = 0.02 m
elastic potential energy = 1/2 kx²
= 0.5 x 5 x 0.02²
So the answer would be
= 0.001 Joules