Answer:14 m
Explanation:
Given
Vertical jump make by the dolphin is given by 
Suppose the dolphin jump with an initial velocity of 
so u is given by 
If dolphin launches at an angle
then maximum horizontal range is given by
assuming the of Dolphin to be Projectile so range is given by

substitute the value of 


Range will be maximum for 
thus 
The molar latent enthalpy of boiling of iron at 3330 K is ΔH = 342
10^3 J.
<u>Explanation:</u>
Molar enthalpy of fusion is the amount of energy needed to change one mole of a substance from the solid phase to the liquid phase at constant temperature and pressure.
d ln p = (ΔH / RT^2) dt
(1/p) dp = (ΔH / RT^2) dt
dp / dt = p (ΔH / RT^2) = 3.72
10^-3
(p) (ΔH) / (8.31) (3330)^2 = 3.72
10^-3
ΔH = 342
10^3 J.
Active Optics.
Hope that helps, Good luck! (: