Answer:
75 kgm/s
Explanation:
Impulse: This can be defined as the product of mass and change in velocity. The S.I unit is kgm/s.
From the question,
I = m(v-u)................... Equation 1
Where I = impulse, m = mass, v = final velocity, u = initial velocity.
Let the direction of the initial velocity be the positive direction.
Given: m = 5 kg, v = -10 m/s (bounce off), u = 5 m/s.
Substitute into equation 1
I = 5(-10-5)
I = 5(-15)
I = -75 kgm/s.
The negative sign tells that the impulse act in the same direction as the final velocity of the ball
Hence,
I = 75 kgm/s
Answer:1.33 times
Explanation:
Given
A takes 30 sec to complete each length
While B takes 40 sec to complete each length
Let L be the Length of Swimming pool Length
and
and
be the length of A & B
Thus after 5 minutes A traveled


so A is 2.5L units ahead of B
A has traveled 1.33 times than B in 5 mins
Explanation:
It is given that,
Speed of a wave, v = 251 m/s
Wavelength of the wave, λ = 5.1 cm = 0.051 m
(1) The frequency of the wave is given by :



(2) Angular frequency of the wave is given by :



(3) The period of oscillation is given by T as :


T = 0.000203 seconds
or
T = 0.203 milliseconds
Hence, this is the required solution.
By definition it is known that force equals mass by acceleration. In other words F = m * a. To find the acceleration, you must clear the formula mentioned. Therefore, for a force of 190.08N and a mass of 28 Kg, we have that the acceleration is a = F / m = (190.08) / (28) = 6.79 m / s ^ 2
Answer:

Explanation:
For the first ball, the moment of inertia and the kinetic energy is:


So, replacing, we get that:

At the same way, the moment of inertia and kinetic energy for second ball is:


So:

Then,
is equal to
, so:




Finally, solving for
, we get:
