Answer:
Amplitude, A = 0.049 meters
Explanation:
Given that,
A harmonic wave travels in the positive x direction at 6 m/s along a taught string. A fixed point on the string oscillates as a function of time according to the equation :
.......(1)
The general equation of a wave is given by :
.......(2)
A is amplitude of wave
On comparing equation (1) and (2) we get :
A = 0.049 meters
So, the amplitude of the wave is 0.049 meters.
Answer:
Explanation:
area of square loop A = side²
= 8.4² x 10⁻⁴
A = 70.56 x 10⁻⁴ m²
when it is converted into rectangle , length = 14.7 , width = 2.1
area = length x width
= 14.7 x 2.1 x 10⁻⁴
= 30.87 x 10⁻⁴ m²
Let magnetic field be B
Change in flux = magnetic field x change in area
= B x ( 70.56 x 10⁻⁴ - 30.87 x 10⁻⁴ )
= 39.69 x 10⁻⁴ B
rate of change of flux = change in flux / time taken
= 39.69 x 10⁻⁴ B / 6.5 x 10⁻³
= 6.1 x 10⁻¹ B
emf induced = 6.1 x 10⁻¹ B
6.1 x 10⁻¹ B = 14.7 ( given )
B = 2.41 x 10
= 24.1 T
B ) magnetic flux is decreasing , so it needs to be increased as per Lenz's law . Hence current induced will be anticlockwise so that additional magnetic flux is induced out of the page.
Answer:
The angle is 
Explanation:
From the question we are told that
The distance of separation is 
The wavelength of light is 
Generally the condition for destructive interference is mathematically represented as
![dsin(\theta ) =[m + \frac{1}{2} ]\lambda](https://tex.z-dn.net/?f=dsin%28%5Ctheta%20%29%20%20%3D%5Bm%20%20%2B%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%5D%5Clambda)
Here m is the order of maxima, first minimum (dark space) m = 0
So
![100 *10^{-6 } * sin(\theta ) =[0 + \frac{1}{2} ]600 *10^{-9}](https://tex.z-dn.net/?f=100%20%2A10%5E%7B-6%20%7D%20%2A%20%20sin%28%5Ctheta%20%29%20%20%3D%5B0%20%20%2B%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%5D600%20%2A10%5E%7B-9%7D)
=> ![\theta = sin^{-1} [0.003]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctheta%20%20%3D%20%20sin%5E%7B-1%7D%20%5B0.003%5D)
=> 
The change in horizontal velocity is (4.7 - 8.1) = -3.4 m/s
The change in vertical velocity is (3.2 + 3.3) = 6.5 m/s
These are the components of velocity DELIVERED to the ball by the player's pretty head during the collision.
The magnitude of the change in velocity is √(-3.4² + 6.5²) = 7.336 m/s .
The magnitude of the ball's change in momentum is (m · v) = (0.44 · 7.336) = 3.228 kg-m/s .
==> The change in the ball's momentum is exactly the <em>impulse</em> during the collision. . . . . . <em>3.228 kg-m/s</em> .
==> The direction of the impulse is the direction of the change in momentum: (-3.4)i + (6.5)j
The direction is arctan (6.5 / -3.4) = -62.39°
That's clockwise from the +x axis, which is roughly "southeast". The question wants it counterclockwise from the +x axis. That's (360-62.39) =
<em>Direction of the impulse = 297.61°</em>
<em></em>
We know that impulse is equivalent to the <u>change in momentum</u>, and that's how I approached the solution. Impulse is also (<u>force x time</u>) during the collision. We're given the time in contact, but I didn't need to use it. I guess I would have needed to use it if we were interested in the FORCE she exerted on the ball with her head, but we didn't need to find that.