In this question, you are given the energy( 500,000btus) and the temperature difference( 100F-20F= 80F). You are asked to find the volume of water.
1 BTU mean 1 degree of F increased for 1 pound mass. First, we can calculate the mass of the water in lb unit. The calculation would be:
mass= energy/temperature increase = 500,000/80= 6250lb.
Then we need to convert the weight into gallons. The calculation would be:
6250lb x kg/2.204lb x 1kg/m3 x 264.172 gallons/m3= 3638969.3 gallons
Explanation:
Given that,
Height of object = 3.0 cm
Distance of object u= 48 cm
Focal length = 48 cm
We need to calculate the image distance
Using formula of lens

Put the value into the formula




(I). The image is real.
(II). The distance of the image from the lens is 14.11 cm.
(II). The image is inverted.
(IV). We need to calculate the height of the image
Using formula of magnification


Put the value into the formula



The height of the image is 0.88 cm.
Hence, This is the required solution.
Answer:
1.89mol
Explanation:
The entropy change during free expansion is express as

Where S is the entropy of the system,
n is the amount of mole
R is the gas constant = 8.314 and
V is the volume occupied at the initial and final stage
since the process is n adiabatic free expansion, the entropy of the system is constant. Hence we can re-write the equation as

where the
and 
and
Now if we substitute in values we arrive at

By the condition of momentum conservation we can say that since there is no external force along horizontal direction so we will have

here we know that



also we know that

now from above equation we have

now we have

so the speed of the other player must be 6.16 m/s