Answer:
Explanation:
Given that,
Height of the bridge is 20m
Initial before he throws the rock
The height is hi = 20 m
Then, final height hitting the water
hf = 0 m
Initial speed the rock is throw
Vi = 15m/s
The final speed at which the rock hits the water
Vf = 24.8 m/s
Using conservation of energy given by the question hint
Ki + Ui = Kf + Uf
Where
Ki is initial kinetic energy
Ui is initial potential energy
Kf is final kinetic energy
Uf is final potential energy
Then,
Ki + Ui = Kf + Uf
Where
Ei = Ki + Ui
Where Ei is initial energy
Ei = ½mVi² + m•g•hi
Ei = ½m × 15² + m × 9.8 × 20
Ei = 112.5m + 196m
Ei = 308.5m J
Now,
Ef = Kf + Uf
Ef = ½mVf² + m•g•hf
Ef = ½m × 24.8² + m × 9.8 × 0
Ef = 307.52m + 0
Ef = 307.52m J
Since Ef ≈ Ei, then the rock thrown from the tip of a bridge is independent of the direction of throw
<span>As a sound source gets closer, both the volume and the pitch of the sound increased. Then, as the sound source passed by you, both the volume and the pitch of the sound decreased.
Hope this helps</span>
Good work on solving part a).
b) may look complicated, but it's not too bad.
It says that the body is 25% efficient in converting fat to mechanical energy.
In other words, only 25% of the energy we get from our stored fat shows up
in the physical, mechanical moving around that we do. (The rest becomes
heat, which dissipates into the environment as we keep our bodies warm,
breathe hot air out,and perspire.)
You already know how much mechanical energy the climber needed to lift
himself to the top of the mountain... 2.4x10⁶ joules.
That's 25% of what he needs to convert in order to accomplish the climb.
He needs to pull 4 times as much energy out of fat.
-- Fat energy required = 4 x (2.4 x 10⁶) = 9.6 x 10⁶ joules.
-- Amount stored in 1kg of fat = 3.8 x 10⁷ joules
-- Portion of a kilogram he needs to use = (9.6 x 10⁶) / (3.8 x 10⁷)
Note:
That much of a kilogram weighs about 8.9 ounces ... which shows why it's so
hard to lose weight with physical exercise alone. It also helps you appreciate
that fat is much more efficient at storing energy than batteries are ... that one
kilogram of fat stores the amount of energy used by a 100-watt light bulb, to
burn for 105 hours (more than 4-1/2 days ! ! !)
Answer:
980 kJ
Explanation:
Work = change in energy
W = mgh
W = (1000 kg/m³ × 5.0 m³) (9.8 m/s²) (20 m)
W = 980,000 J
W = 980 kJ
The pump does 980 kJ of work.
As the question is about changing in frequency of a wave for an observer who is moving relative to the wave source, the concept that should come to our minds is "
Doppler's effect."
Now the general formula of the Doppler's effect is:

-- (A)
Note: We do not need to worry about the signs, as everything is moving towards each other. If something/somebody were moving away, we would have the negative sign. However, in this problem it is not the issue.
Where,
g = Speed of sound = 340m/s.

= Velocity of the receiver/observer relative to the medium = ?.

= Velocity of the source with respect to medium = 0 m/s.

= Frequency emitted from source = 400 Hz.

= Observed frequency = 408Hz.
Plug-in the above values in the equation (A), you would get:


Solving above would give you,

= 6.8 m/s
The correct answer = 6.8m/s