Answer:
a) Calcule a frequência em RPM
= 0.6 RPM
b) a velocidade escalar do carro em m/s.
= 20m/s
Explanation:
a) Calcule a frequência em RPM
A fórmula para calcular a frequência é: 1/T
onde T= Tempo (seconds)
T = 100s
A frequência = 1/100s
A frequência = 0.01Hz
em RPM
A fórmula para calcular a frequência em RPM =
1 Hz = 60RPM
0.01Hz =
A frequência em RPM = 0.01Hz × 60
= 0.6 RPM
b) a velocidade escalar do carro em m/s.
A fórmula para calcular a velocidade escalar = diâmetro ou distância (m) ÷ tempo (s)
Diâmetro ou Distância = 2.0km
Converter 2.0km para m
1 km = 1000m
2km =
2 km × 1000m
= 2000m
A velocidade escalar = 2000m ÷ 100s
A velocidade escalar = 20m/s
Answer:
a) Frequency in RPM
= 0.6 RPM
b) Scalar Velocity
= 20m/s
Explanation:
a) Frequently in RPM
Formula : 1/T
Where T= Time (seconds)
T = 100s
= 1/100s
= 0.01Hz
Frequency in RPM =
1 Hz = 60RPM
0.01Hz = 0.01Hz × 60
= 0.6 RPM
b) Scalar velocity
The formula = Diameter or Distance ÷ Time
Diameter or Distance = 2.0km
Convert 2.0km to m
1 km = 1000m
2km =
2 km × 1000m
= 2000m
Scalar Velocity = 2000m ÷ 100s
Scalar Velocity = 20m/s
Answer:
The angle between the blue beam and the red beam in the acrylic block is

Explanation:
From the question we are told that
The refractive index of the transparent acrylic plastic for blue light is 
The wavelength of the blue light is 
The refractive index of the transparent acrylic plastic for red light is 
The wavelength of the red light is 
The incidence angle is 
Generally from Snell's law the angle of refraction of the blue light in the acrylic block is mathematically represented as
![r_F = sin ^{-1}[\frac{sin(i) * n_a }{n_F} ]](https://tex.z-dn.net/?f=r_F%20%3D%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%5Cfrac%7Bsin%28i%29%20%2A%20%20n_a%20%7D%7Bn_F%7D%20%5D)
Where
is the refractive index of air which have a value of
So
![r_F = sin ^{-1}[\frac{sin(45) * 1 }{ 1.497} ]](https://tex.z-dn.net/?f=r_F%20%3D%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%5Cfrac%7Bsin%2845%29%20%2A%20%201%20%7D%7B%201.497%7D%20%5D)

Generally from Snell's law the angle of refraction of the red light in the acrylic block is mathematically represented as
![r_C = sin ^{-1}[\frac{sin(i) * n_a }{n_C} ]](https://tex.z-dn.net/?f=r_C%20%3D%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%5Cfrac%7Bsin%28i%29%20%2A%20%20n_a%20%7D%7Bn_C%7D%20%5D)
Where
is the refractive index of air which have a value of
So
![r_C = sin ^{-1}[\frac{sin(45) * 1 }{ 1.488} ]](https://tex.z-dn.net/?f=r_C%20%3D%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%5Cfrac%7Bsin%2845%29%20%2A%20%201%20%7D%7B%201.488%7D%20%5D)

The angle between the blue beam and the red beam in the acrylic block

substituting values


Answer:
The starting position of the runner.
Explanation:
When you look at the graph, you can see that the first point on the graph is twenty on the y-axis.
The runner starts at twenty, and ends at thirty.
Therefore, the runner starts at twenty on the y-axis, so it's the starting position of the runner.

Actually Welcome to the Concept of the Force and Power.
Since, according to the Newton's law,
Force = mass * Acceleration.
hence, here
Force = 142 N, accelration = 22.75 m/s2
hence, mass = 142/22.75
===> Mass = 6.24 Kg
hence the mass of the shot is 6.24 Kg