If you drop a <span>6.0x10^-2 kg ball from height of 1.0m above hard flat surface, and a</span>fter the ball had bounce off the flat surface, the kinetic energy of the ball would be mgh - 0.14 = 0.45.
The answer is adequate nutrition, regular physical activity, and practical ways to reduce calories while retaining important nutrients.
Explanation:
Despite that adequate nutrition, regular physical activity, and practical ways to reduce calories while retaining important nutrients is one of the best strategy to reducing weight, most time it is very difficult for those that want to reduce or control their weight to discipline themselves enough to follow these routine. But one an individual that want to loose weight or live a healthy lifestyle is able to follow these procedures he/she will surely loose weight.
Answer:
When the temperature of the coffee is 50 °C, the time will be 20.68 mins
Explanation:
Given;
The initial temperature of the coffee T₀ = 95 °C
The temperature of the room = 21°C
Let T be the temperature at time of cooling t in mins
According to Newton's law of cooling;

When the temperature is 50 °C, the time t in min is calculated as;

Therefore, when the temperature of the coffee is 50 °C, the time will be 20.68 mins
Answer:
to create the particle the speed must be greater than 2.25 10⁸ m / s
Explanation:
In this exercise we must use the relation of the index of refraction with the speed of light in a vacuum and a material medium
n = c / v
where c is the speed of light in the vacuum, v the speed of light in the material medium and n the ratio of rafraccio
in this case they give us that the medium matter water them that has a refractive index of
n = 1,333
we clear
v = c / n
let's calculate
v = 3 10⁸ / 1,333
v = 2.25 10⁸ m / s
to create the particle the speed must be greater than 2.25 10⁸ m / s