Answer:
Hello there Dude answer is B :D hope it helped mark me brainliest.
Answer:
a = 4.72 m/s²
Explanation:
given,
mass of the box (m)= 6 Kg
angle of inclination (θ) = 39°
coefficient of kinetic friction (μ) = 0.19
magnitude of acceleration = ?
box is sliding downward so,
F - f = m a
f is the friction force
m g sinθ - μ N = ma
m g sinθ - μ m g cos θ = ma
a = g sinθ - μ g cos θ
a = 9.8 x sin 39° - 0.19 x 9.8 x cos 39°
a = 4.72 m/s²
the magnitude of acceleration of the box down the slope is a = 4.72 m/s²
Answer:B
Explanation:
Given
Distance of astronaut From asteroid x is 
Distance of astronaut From asteroid Y is 
Suppose M,M_x,M_y be the masses of Astronaut , asteroid X and Y
If the astronaut is in equilibrium then net gravitational force on it is zero


cancel out the common terms we get




Answer: The volume of an irregularly shaped object is 0.50 ml
Explanation:
To calculate the volume, we use the equation:

Density of object = 
mass of object = 3.0 g
Volume of object = ?
Putting in the values we get:


Thus the volume of an irregularly shaped object is 0.50 ml
Answer:
cold air is more dense than warm water so it sinks to the bottom of the pool