Answer:
v = 1/3 m / s = 0.333 m / s
in the direction of the truck
Explanation:
The average speed is defined by the variation of the position between the time spent
v = Δx / Δt
since the position is a vector we must add using vectors, we will assume that the displacement to the right is positive, the total displacement is
Δx = 20 - 15 +20
Δx = 25 m
therefore we calculate
v = 25/75
v = 1/3 m / s = 0.333 m / s
in the direction of the truck
If the US
government does not allow the manufacturer to export their products to
Honduras, the manufacturer will lose
the non-refundable application fee of $2,700 and because the U.S. government
limits trade with Honduras, the manufacturer is required to obtain an export
license from the Department of Commerce, which can result to a shortage of
demand for US products.
In addition, the total value of product exports must
not less than $10800 for the duration of the license so that the application
and license fee will be worthwhile.
Answer:
t = 1.02 s
Explanation:
The computation of the time required is shown below:
The package speed for belt is
= 3 - 1
= 2 m/s
Moreover, the decelerative force would be acted on the block i.e u.m.g
So, the decelerative produced
= 0.2 × 9.81
= 1.962 m/s^2
And, final velocity = 0
v = u - at
here
V = 0 = final velocity
u = 2 m/s
so,
0 = 2 - 1.962 × t
t = 1.02 s
Answer:
The average velocity is 7.5 km/h
Explanation:
Let's convert minutes to hours so our answer can be given in a common units of km/hour:
12 minutes = 12/60 hours = 0.2 hours
Now we estimate the average velocity calculating the distance travelled over the time it took:
1.5 / 0.2 km/h = 7.5 km/h