Answer:
α = (ω²)/8π
Explanation:
The angular acceleration(α) of the carousel can be determined by using rotational
kinematics:
ω² =ωo² + 2αθ
Let's make α the subject of this equation ;
ω² - ωo² = 2αθ
α = (ω² −ωo²)/2θ
Now, from the question, since initially at rest, thus, ωo = 0
Also,since 2 revolutions, thus, θ = 2 x 2π = 4π since one revolution is 2π
Plugging in the relevant values to get ;
α = (ω²)/2(4π)
α = (ω²)/8π
Answer:
Explanation:
Animal 1 because it takes 3s to go 25 meters 3.5s to go 50 meters and 5s to go 75 meters while the others take longer.
Given:
rod of circular cross section is subjected to uniaxial tension.
Length, L=1500 mm
radius, r = 10 mm
E=2*10^5 N/mm^2
Force, F=20 kN = 20,000 N
[note: newton (unit) in abbreviation is written in upper case, as in N ]
From given above, area of cross section = π r^2 = 100 π =314 mm^2
(i) Stress,
σ
=force/area
= 20000 N / 314 mm^2
= 6366.2 N/mm^2
= 6370 N/mm^2 (to 3 significant figures)
(ii) Strain
ε
= ratio of extension / original length
= σ / E
= 6366.2 /(2*10^5)
= 0.03183
= 0.0318 (to three significant figures)
(iii) elongation
= ε * L
= 0.03183*1500 mm
= 47.746 mm
= 47.7 mm (to three significant figures)
Answer:
24.348mm
Explanation:
NB: I'll be attaching pictures so as to depict missing mathematical expressions or special characters which are not easily found on keyboards
K = d / €^n
Note : d represents the greek alphabet epsilion.
K = 345 / 0.02⁰.²² = 816mPa
The true strain based upon the stress of 414mPa =
€= (€/k)^1/n = (414/816)¹/⁰.²² = 0.04576
However the true relationship between true strain and length is given by
€ = ln(Li/Lo)
Making Li the subject of formula by rearranging,
Li = Lo.e^€
Li = 520e⁰.⁰⁴⁵⁷⁶
Li = 544.348mm
The amount of elongation can be calculated from
Change in L = Li - Lo = 544.348 - 520 change in L = 24.348mm.
Answer:
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
Explanation: comparing the wave equation above with the general wave equation
y(x,t) = Asin(2Πft + 2Πx/¶)
Let ¶ be the wavelength
A is the amplitude
f is the frequency
t is the time
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.