Answer:
The car strikes the tree with a final speed of 4.165 m/s
The acceleration need to be of -5.19 m/seg2 to avoid collision by 0.5m
Explanation:
First we need to calculate the initial speed 
Once we have the initial speed, we can isolate the final speed from following equation:
Then we can calculate the aceleration where the car stops 0.5 m before striking the tree.
To do that, we replace 62 m in the first formula, as follows:

Answer:
18 W
Explanation:
Applying,
P = V²/R.................. Equation 1
Where P = Power of both glowing bulbs, V = Voltage, R = Combined Resistance of both bulbs
Since: It is a series circuit,
Then,
R = R1+R2............. Equation 2
Where R1= Resistance of the first bulb, R2 = Resistance of the second bulb
Given: R1 = R2 = 8 Ω
Substitute into equation 1
R = 8+8
R = 16 Ω
Also Given: V = 12 V
Substitute into equation 1
P = 12²/8
P = 144/8
P = 18 W
Answer:
A title
Explanation:
Because this is middle school.
<u>Answer:</u>
Velocity of the dog relative to the road = 26.04 m/s 3.15⁰ north of east.
<u>Explanation:</u>
Let the east point towards positive X-axis and north point towards positive Y-axis.
Speed of truck = 25 m/s north = 25 j m/s
Speed of dog = 1.75 m/s at an angle of 35.0° east of north = (1.75 cos 35 i + 1.75 sin 35 j)m/s
= (1.43 i + 1.00 j) m/s
Velocity of the dog relative to the road = 25 j + 1.43 i + 1.00 j = 1.43 i + 26.00 j
Magnitude of velocity = 26.04 m/s
Angle from positive horizontal axis = 86.85⁰
So Velocity of the dog relative to the road = 26.04 m/s 86.85⁰ east of north = 26.04 m/s 3.15⁰ north of east.
Question:
Mateo drew the field lines around the ends of two bar magnets but forgot to label the direction of the lines with arrows. In which direction should an arrow at position 1 point?
left
right
up
down
Answer:
The correct answer is
Left
Explanation:
Magnetic circuits describe the path of a magnetic flux. In the same way electricity follows a complete closed circuit, the path of a magnetic flux is also a complete and closed circuit which leaves from the N pole, migrates through the air and reenters the magnet through the S pole through which it passes back into the magnet to come to the N pole again.
As such the magnetic field lines emanate from the N pole which is on he right to the S pole which is on the left. Hence the arrow should point in the left direction.