Answer:

Explanation:
Given that,
The radius of sphere, r = 5 cm = 0.05 m
Net charge carries, q = 7.5 µC = 7.5 × 10⁻⁶ C
We need to find the surface charge density on the sphere. Net charge per unit area is called the surface charge density. So,

So, the surface charge density on the sphere is
.
<span>Bit level for a CCD (Charged coupled device) with a greatest possible pixel value of 4095:The relationship between the bit level and pixel value is given as:pixel value = 2^bit level.Most charged coupled devices (CCDs) have 8-bit, 16-bit, 32-bit levels.Using simple mathematics, we can see that 2^12 = 4096.Since the maximum number of pixels is 4095, the bit level is 12., i.e. the CCD has 12-bit level.</span>
Answer:

Explanation:
Newton's law of universal gravitation states that the force experimented by a satellite of mass m orbiting Mars, which has mass
at a distance r will be:

where
is the gravitational constant.
This force is the centripetal force the satellite experiments, so we can write:

Putting all together:

which means:
![r=\sqrt[3]{\frac{GM}{4\pi^2}T^2}](https://tex.z-dn.net/?f=r%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B%5Cfrac%7BGM%7D%7B4%5Cpi%5E2%7DT%5E2%7D)
Which for our values is:
![r=\sqrt[3]{\frac{(6.67\times10^{-11}Nm^2/kg^2)(6.39\times10^{23} kg)}{4\pi^2}(1.026\times24\times60\times60s)^2}=20395282m=20395.3km](https://tex.z-dn.net/?f=r%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B%5Cfrac%7B%286.67%5Ctimes10%5E%7B-11%7DNm%5E2%2Fkg%5E2%29%286.39%5Ctimes10%5E%7B23%7D%20kg%29%7D%7B4%5Cpi%5E2%7D%281.026%5Ctimes24%5Ctimes60%5Ctimes60s%29%5E2%7D%3D20395282m%3D20395.3km)
Since this distance is measured from the center of Mars, to have the height above the Martian surface we need to substract the radius of Mars R=3389.5 km
, which leaves us with:

Answer with Explanation:
We are given that
Radius of solid core wire=r=2.28 mm=

Radius of each strand of thin wire=r'=0.456 mm=
Current density of each wire=
a.Area =
Where 
Using the formula
Cross section area of copper wire has solid core =
Current density =
Using the formula


Total number of strands=19
Area of strand wire=




b.Resistivity of copper wire=
Length of each wire =6.25 m
Resistance, R=
Using the formula
Resistance of solid core wire=
Resistance of strand wire=
<span>Depends on the precision you're working to.
proton mass ~ 1.00728 amu
neutron mass ~ 1.00866 amu
electron mass ~ electron mass = 0.000549 amu
Binding mass is:
mass of constituents - mass of atom
Eg for nitrogen:
(7*1.00728)-(7*1.00866)-(7*0.000549)
-14.003074 = 0.11235amu
Binding energy is:
E=mc^2 where c is the speed of light. Nuclear physics is usually done in MeV[1] where 1 amu is about 931.5MeV/c^2. So:
0.11235 * 931.5 = 104.6MeV
Binding energy per nucleon is total energy divided by number of nucleons. 104.6/14 = 7.47MeV
This is probably about right; it sounds like the right size!
Do the same thing for D/E/F and recheck using your numbers & you shouldn't go far wrong :)
1 - have you done this? MeV is Mega electron Volts, where one electronVolt (or eV) is the change in potential energy by moving one electron up a 1 volt potential. ie energy = charge * potential, so 1eV is about 1.6x10^-19J (the same number as the charge of an electron but in Joules).
It's a measure of energy, but by E=mc^2 you can swap between energy and mass using the c^2 factor. Most nuclear physicists report mass in units of MeV/c^2 - so you know that its rest mass energy is that number in MeV.</span>