Answer:
The water will flow at a speed of 3,884 m/s
Explanation:
Torricelli's equation
v = 
*v = liquid velocity at the exit of the hole
g = gravity acceleration
h = distance from the surface of the liquid to the center of the hole.
v =
= 3,884 m/s
Answer:
23.1 N/C
Explanation:
OP = 3 m , OQ = 4 m

q = - 8 nC, Q = 75 nC
Electric field at P due to the charge Q is

Electric field at P due to the charge q is

According to the diagram, tanθ = 3/4
Resolve the components of E1 along x axis and along y axis.
So, Electric field along X axis, Ex = - E1 Cos θ
Ex = - 27 x 4 / 5 = - 21.6 N/C
Electric field along y axis, Ey = E1 Sinθ - E2
Ey = 27 x 3 /5 - 8 = 8.2 N/C
The resultant electric field at P is given by

The neutral table tennis ball will become
polarized, with positive charges toward the glass rod. The
correct answer between all the choices given is the last choice or letter D. I
am hoping that this answer has satisfied your query and it will be able to help
you, and if you would like, feel free to ask another question.
C) electrical energy is transformed into heat energy
1. Confident in Reasoning: Douglas is truthful of his reasoning skills to yield good judgments.
2. Analytical: <span>Douglas is habitually alert to potential problems and vigilant in anticipating consequences and trying to foresee short-term and long-term outcomes of being primary care taker for his wife. </span>