Answer
given,
height of the dam = 15 m
effective area of water = 2.3 x 10⁻³ m²
Using energy conservation


v = 17.15 m/s
discharge of water
Q = A V
Q = 2.3 x 10⁻³ x 17.15
Q = 0.039 m³/s
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The angle between shuttle's velocity and the Earth's field is 
Explanation:
From the question we are told that
The length of eire let out is 
The emf generated is 
The earth magnetic field is 
The speed of the shuttle and tether is 
The emf generated is mathematically represented as

making
the subject of the formula
![\theta = sin ^{-1}[ \frac{\epsilon}{L * B *v} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctheta%20%3D%20%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%20%5Cfrac%7B%5Cepsilon%7D%7BL%20%20%2A%20B%20%20%2Av%7D%20%5D)
substituting values
![\theta = sin ^{-1}[ \frac{40}{250 * (5*10^{-5}) *(7.80 *10^{3})} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctheta%20%3D%20%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%20%5Cfrac%7B40%7D%7B250%20%20%2A%20%285%2A10%5E%7B-5%7D%29%20%20%2A%287.80%20%2A10%5E%7B3%7D%29%7D%20%5D)

(u) = 20 m/s
(v) = 0 m/s
<span> (t) = 4 s
</span>
<span>0 = 20 + a(4)
</span><span>4 x a = -20
</span>
so, the answer is <span>-5 m/s^2. or -5 meter per second</span>
Answer : The restoring force is directly proportional to the displacement of the block.
Explanation :
Restoring force is defined as the force that is exerted by the spring due to its mass.
Mathematically, the restoring force can be written as :

F = - k x
where,
k is the spring constant.
x is the displacement caused due to the mass.
Negative sign shows that the force is acting in opposite direction.
So, it is clear that the restoring force is directly proportional to the displacement of the block.
Hence, the correct option is (b) " The restoring force is directly proportional to the displacement of the block ".