Here's a formula that's simple and useful, and if you're really in
high school physics, I'd be surprised if you haven't see it before.
This one is so simple and useful that I'd suggest memorizing it,
so it's always in your toolbox.
This formula tells how far an object travels in how much time,
when it's accelerating:
Distance = (1/2 acceleration) x (Time²).
D = 1/2 A T²
For your student who dropped an object out of the window,
Distance = 19.6 m
Acceleration = gravity = 9.8 m/s²
D = 1/2 G T²
19.6 = 4.9 T²
Divide each side by 4.9 : 4 = T²
Square root each side: 2 = T
When an object is dropped in Earth gravity,
it takes 2 seconds to fall the first 19.6 meters.
The horizontal motion has no effect on the vertical drop.
From a drop, the distance the ball falls in 'T' seconds is
D = 4.9 T^2
so
2.2 = 4.9 T^2
T^2 = 2.2/4.9
T^2 = 0.449 sec^2
T = 0.67 second
Answer:
The water will flow at a speed of 3,884 m/s
Explanation:
Torricelli's equation
v = 
*v = liquid velocity at the exit of the hole
g = gravity acceleration
h = distance from the surface of the liquid to the center of the hole.
v =
= 3,884 m/s
Answer:
When the speed of the bottle is 2 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>0.10</u> m.
When the speed of the bottle is 3 m/s, the average maximum height of the beanbag is<u> 0.43</u> m.
When the speed of the bottle is 4 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>0.87</u> m.
When the speed of the bottle is 5 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>1.25</u> m.
When the speed of the bottle is 6 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>1.86</u> m.
Sorry for not answering early on! If anyone in the future needs help, I got these answers from 2020 egenuity, though I can't post the picture for proof. Stay Safe!
The half-life equation
in which <em>n </em>is equal to the number of half-lives that have passed can be altered to solve for <em>n.</em>
<em>
</em>
<em>
</em>
Then, the number of half-lives that passed can be multiplied by the length of a half-life to find the total time.
<em>2 * 5700 = </em>11400 yr