Answer:
A: Time is represented by dots at 1-second intervals.
D: Velocity vectors change direction as the object’s direction changes.
Explanation:
Answer:
75 kgm/s
Explanation:
Impulse: This can be defined as the product of mass and change in velocity. The S.I unit is kgm/s.
From the question,
I = m(v-u)................... Equation 1
Where I = impulse, m = mass, v = final velocity, u = initial velocity.
Let the direction of the initial velocity be the positive direction.
Given: m = 5 kg, v = -10 m/s (bounce off), u = 5 m/s.
Substitute into equation 1
I = 5(-10-5)
I = 5(-15)
I = -75 kgm/s.
The negative sign tells that the impulse act in the same direction as the final velocity of the ball
Hence,
I = 75 kgm/s
Answer:
(E) The two objects reach the bottom of the incline at the same time.
Explanation:
Given;
first object with mass, m
second object with mass, 5m
The acceleration of gravity for both object is the same = 9.8 m/s²
Since both objects have the same acceleration of gravity, and no external force due friction (frictionless inclined plane), they will reach bottom of the inclined at the time.
Thus, the acceleration due to gravity is constant for all objects regardless of their masses.
Therefore, the correct option is E;
(E) The two objects reach the bottom of the incline at the same time.
Answer:

Explanation:
we know angular velocity in terms of moment of inertia and angular speed
ω .... (1)
moment of inertia of rod rotating about its center of length b
........ .(2)
using v = ωr
where w is angular velocity
and r is radius of rod which is equal to b
so we get 2v = ωb
ω = 2v/b ................. (3)
here velocity is two time because two opposite ends are moving opposite with a velocity v so net velocity will be 2v
put second and third equation in ist equation
×
so final answer will be 