Answer:
10.4 m/s
Explanation:
The problem can be solved by using the following SUVAT equation:

where
v is the final velocity
u is the initial velocity
a is the acceleration
t is the time
For the diver in the problem, we have:
is the initial velocity (positive because it is upward)
is the acceleration of gravity (negative because it is downward)
By substituting t = 1.7 s, we find the velocity when the diver reaches the water:

And the negative sign means that the direction is downward: so, the speed is 10.4 m/s.
Answer:
Part A - 3N/m
Part B - see attachment
Part C - 4.9 × 10-³J
Part D - E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh
Explanation:
This problem requires the knowledge of simple harmonic motion for cimplete solution. To find the spring constant in part A the expression relating the force applied to a spring and the resulting stretching of the spring (hooke's law) is required which is F = kx.
The free body diagram can be found in the attachment. Fp(force of pull), Ft(Force of tension) and W(weight).
The energy stored in the pring as a result of the stretching of d = 5.7cm is 1/2kd².
Part D
Three forces act on the spring-monkey system and they do work in different forms: kinetic energy 1/2mv² , elastic potential
energy due to the restoring force in the spring or the tension force 1/2kd², and the gravitational potential energy mgh of the position of the system. So the total energy of the system E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh.
Answer:
The car strikes the tree with a final speed of 4.165 m/s
The acceleration need to be of -5.19 m/seg2 to avoid collision by 0.5m
Explanation:
First we need to calculate the initial speed 
Once we have the initial speed, we can isolate the final speed from following equation:
Then we can calculate the aceleration where the car stops 0.5 m before striking the tree.
To do that, we replace 62 m in the first formula, as follows:

We use the equation of motion,

Here, S is the height, u is initial velocity and a is acceleration.
Given,
As acorn falls from tree, therefore we take the value of
and initial velocity
.
Substituting these values in equation of motion,

Thus, the time taken by the acorn to fall 20 feet ( 6.096 m ) is 1.12 s.
Answer:
Current, I = 1000 A
Explanation:
It is given that,
Length of the copper wire, l = 7300 m
Resistance of copper line, R = 10 ohms
Magnetic field, B = 0.1 T

Resistivity, 
We need to find the current flowing the copper wire. Firstly, we need to find the radius of he power line using physical dimensions as :




r = 0.00199 m
or

The magnetic field on a current carrying wire is given by :



I = 1000 A
So, the current of 1000 A is flowing through the copper wire. Hence, this is the required solution.