Answer:
THE ANSWER IS: contains nearly all of the atom's volume.
Explanation:
What team are you talking about
Answer:

Explanation:
As we know that the equation of SHM is given as

here we know that

here we have

now we have


now we have

now at t = 2.3 s we have


Answer:
h= 161.06 m
Explanation:
Given that
Speed of the sound ,C= 343 m/s
Total time ,t= 6.2 s
lets take the depth of the well = h
The time taken by stone before striking the water = t₁
we know that


The time taken by sound =t₂

The total time
t = t₁+ t₂


Now by solving the above equation we get
h= 161.06 m
Therefore the depth of the well will be 161.06 m.
Answer:

Explanation:
first write the newtons second law:
F
=δma
Applying bernoulli,s equation as follows:
∑
Where,
is the pressure change across the streamline and
is the fluid particle velocity
substitute
for {tex]γ[/tex] and
for 

integrating the above equation using limits 1 and 2.

there the bernoulli equation for this flow is 
note:
=density(ρ) in some parts and change(δ) in other parts of this equation. it just doesn't show up as that in formular