Answer:
<h2>5.6kW</h2>
Explanation:
Step one:
given
mass m= 24kg
distance moved= 6m
time taken= 4seconds
Step two:
Required
power
but work done is the force applied at a distance, and the power is the work done time the time taken
Work done= F*D
F=mg
W= mg*D
W=24*9.81*6
W=1412.6J
Power P= work * time
P=1412.6*4
p=5650.5W
P=5.6kW
Answer:

Explanation:
B = Magnetic field = 
d = Diameter of loop = 16 cm
r = Radius = 
i = Current
= Vacuum permeability = 
The magnetic field of a loop is given by

The current needed to produce such a field at the center of the loop is 
Answer:
aaaaa
Explanation:
M = Mass of the Earth
m = Mass of satellite
r = Radius of satellite
G = Gravitational constant




<span>The minimum energy required for isomerization is 267 000 J/mol
</span>
The isomerization of cis-but-2-ene to trans-but-2-ene requires breaking of the π bond.
The bond energy of a C-C σ bond is 347 kJ/mol.
The bond energy of a C=C double bond (σ + π) is 614 kJ/mol.
So the bond energy of a π bond is (614 – 347) kJ/mol = 267 kJ/mol =
267 000 J/mol.
Answer:
d = Δv(t2-t1)
Explanation:
Speed is defined as the change of displacement with respect to time. It is expressed as shown;
Speed = change in displacement/change in time
Δv = d/Δt
d = Δv*Δt
d = ΔvΔt
Δt = t2-t1
d = Δv(t2-t1)
Δv is the change in rate of speed
Δt = change in time
The correct expression for the displacement of the car during this motion is d = Δv(t2-t1)