Answer:
Honda won by 0.14 s
Explanation:
We are given that
Distance =S=200 m
Initial velocity of Honda=u=0m/s
Initial velocity of Porsche=u'=0m/s
Acceleration of Honda=
Acceleration of Porsche's=
Time taken by Honda to start=1 s

Substitute the values




Time taken by Honda=11.55 s
Now, time taken by Porsche



Total time taken by Porsche=10.69+1=11.69 s
Because it start 1 s late
Time taken by Honda is less than Porsche .Therefore, Honda won and
Time =11.69-11.55=0.14 s
Honda won by 0.14 s
Thermal energy energy that has hot cold or warm
Temp.Energy is the out come of the thermal engery and affects Earth and space
Answer:
The airspeed must be 7.78 m/s for the rectangular plate kept at 30°.
Explanation:
By looking at the images below wee see that the airspeed on one side of the rectangular plate decreases the statical pressure over this side. Since over the downside, the pressure still bein the atmospheric pressure. This difference in pressure produces a lift force in the plate. The list force is the net force obtained between the difference of the forces that produce the pressure over the upside and the downside:

Where up and down relate to what movement the forces produce. And p and V are the respective air density and velocity.
When the plate is kept horizontal the lift force balance the moment due to the weight of the plate and considering that both forces act at the same point:

By replacing the known values it is possible to find the plate's weight:


When the plate kept to 30° from the vertical the moment equation balance is written as:

The sine of 30° is due to the weight is 30° oriented, therefore the new value for the airspeed is:






The job that the fan is designed and built to do is to convert the electrical energy it uses into the kinetic (motion) energy of moving air.
I can't really guarantee that it accomplishes that with MOST of the electrical energy it uses, because I don't know how efficient your fan is. For example, if it's a really old fan, and one blade has the end broken off, and a lot of dust and mosquitoes have gotten into the motor, and it shakes and vibrates and makes a lot of noise when it's running, then it's converting a lot of the electrical energy into thermal energy (it gets hot when it runs) and some into sound energy too.
If you can live without the word "most" in the question, then we can assume that the fan is well designed and running like a top, and the answer is definitely choice-B .
No, because an atom consists of two main parts and three subatomic particles - protons, neutrons, electrons. Each one is smaller than an atom, therefore they are subatomic particles. An atom only requires protons and electrons to be an atom - Hydrogen has 1 proton and 1 electron. Neutrons DO NOT affect the overall charge of the atom, and only increase the atomic mass.