<span>By algebra, d = [(v_f^2) - (v_i^2)]/2a.
Thus, d = [(0^2)-(15^2)]/(2*-7)
d = [0-(225)]/(-14)
d = 225/14
d = 16.0714 m
With 2 significant figures in the problem, the car travels 16 meters during deceleration.</span>
It means you can do 550 Newton Meters of work every second. Power is the rate of doing work, I hope this helps
a) 120 s
b) v = 0.052R [m/s]
Explanation:
a)
The period of a revolution in a simple harmonic motion is the time taken for the object in motion to complete one cycle (in this case, the time taken to complete one revolution).
The graph of the problem is missing, find it in attachment.
To find the period of revolution of the book, we have to find the time between two consecutive points of the graph that have exactly the same shape, which correspond to two points in which the book is located at the same position.
The first point we take is t = 0, when the position of the book is x = 0.
Then, the next point with same shape is at t = 120 s, where the book returns at x = 0 m.
Therefore, the period is
T = 120 s - 0 s = 120 s
b)
The tangential speed of the book is given by the ratio between the distance covered during one revolution, which is the perimeter of the wheel, and the time taken, which is the period.
The perimeter of the wheel is:

where R is the radius of the wheel.
The period of revolution is:

Therefore, the tangential speed of the book is:

Hope this is helpful <span>Weightlessness
</span>
Answer:
d). X-rays
Explanation:
X -rays are also called photons. They are a packet of electro magnetic radiation. X rays originate from the shell of the electron. X rays are highly penetrating, and have a shorter wavelength than alpha particles and the beta particles. They are similar to the gamma rays which are also has a high penetrating power and easily pass through the human body.
Thus X rays can penetrate a skin tissue upto 2 cm thickness.