Answer:
25.82 m/s
Explanation:
We are given;
Force exerted by baseball player; F = 100 N
Distance covered by ball; d = 0.5 m
Mass of ball; m = 0.15 kg
Now, to get the velocity at which the ball leaves his hand, we will equate the work done to the kinetic energy.
We should note that work done is a measure of the energy exerted by the baseball player.
Thus;
F × d = ½mv²
100 × 0.5 = ½ × 0.15 × v²
v² = (2 × 100 × 0.5)/0.15
v² = 666.67
v = √666.67
v = 25.82 m/s
Answer:
Net electric field, 
Explanation:
Given that,
Charge 1, 
Charge 2, 
distance, d = 3.2 cm = 0.032 m
Electric field due to charge 1 is given by :



Electric field due to charge 2 is given by :



The point charges have opposite charge. So, the net electric field is given by the sum of electric field due to both charges as :



So, the electric field strength at the midpoint between the two charges is 91406.24 N/C. Hence, this is the required solution.
T= 24.5 feet per second. That is the velocity it reaches at the end of its fall
Answer:
The options are approximations of the exact answers:
A) 
B) 
C) 
D) Toward the inner wall
E) 
Explanation:
A) The electric field in a parallel plate capacitor is given by the formula
, where
and in our case
and, for air,
, so we have:

B) The K+ ion has one elemental charge excess, so its charge is
, and the force a charge experiments under an electric field E is given by F=qE, so we have:

C) The potential difference between two points separated a distance d under an uniform electric potential E is given by
, so we have:

D) The electic field goes from positive to negative charges, so it goes towards the inner wall.
E) The work done by an electric field through a potential difference
on a charge Q is
, and is equal to the kinetic energy imparted on it, so we have:
