Answer:
THE ANSWER IS: contains nearly all of the atom's volume.
Explanation:
Answer
given,
height of the dam = 15 m
effective area of water = 2.3 x 10⁻³ m²
Using energy conservation


v = 17.15 m/s
discharge of water
Q = A V
Q = 2.3 x 10⁻³ x 17.15
Q = 0.039 m³/s
Answer:
The value of tension on the cable T = 1065.6 N
Explanation:
Mass = 888 kg
Initial velocity ( u )= 0.8 
Final velocity ( V ) = 0
Distance traveled before come to rest = 0.2667 m
Now use third law of motion
=
- 2 a s
Put all the values in above formula we get,
⇒ 0 =
- 2 × a ×0.2667
⇒ a = 1.2 
This is the deceleration of the box.
Tension in the cable is given by T = F = m × a
Put all the values in above formula we get,
T = 888 × 1.2
T = 1065.6 N
This is the value of tension on the cable.
Answer:
Yes, ultraviolet light can turn a rubber into solid due to prolong exposure.
Explanation:
A rubber is a material with an elastic property, causing it to be deform by an external force but takes its shape when the force is removed. Light is an electromagnetic wave which causes the sensation of vision. It transfers energy to a medium during propagation through the medium.
Generally, most light do not cause hardness of a rubber. But an ultraviolet light can cause rubber to become solid over a period of time. This is possible if there is a prolong exposure of the rubber, and because of the evaporation of volatiles in the polymer material. Ultraviolet light are known to cause a rubber to become solid.