PLS help ASAP I DONT have time to answer this, it also detects if it’s right or wrong.
If the scale reads 650N, then the mass of whoever it is standing on the scale is
(weight) / (gravity) = (650N) / (9.8 m/s²) = 66.3 kilograms .
It's not MY mass, even if I'm the one standing on the scale.
If I stand on a scale and it reads 650 N, the scale is broken.
Answer:
correct option is c. 31.0°C
Explanation:
given data
copper of mass = 100 g
electric drill = 1/2"
power = 40.0 W
time = 30 s
C copper = 387 J/kgC
to find out
copper's increase in temperature
solution
we get here energy that is express a s
energy = 40 W × 30 s
energy = 1200 Watt seconds
and heat acquired by drill is here as
heat acquired = 100 × T × 387
here temperature rise in copper mass as
temperature rise in copper mass =
× T × 387
temperature rise in copper mass = 38.7 × T Watt second
we know that all the energy from the drill heats the copper
so we can say
38.7 × T = 1200
T = 31°C
so correct option is c. 31.0°C
<span>The unknown substance is silver.
I don't see a list of available substances, but let's see if there's something reasonable available that will match. First, let's calculate the density of the unknown substance. Density is mass per volume, so
273 g / 26 mL = 10.5 g/mL
Looking up a list of elements sorted by density, I see the following:
10.07 Actinium
10.22 Molybdenum
10.5 Silver
11.35 Lead
And silver at 10.5 g/ml is a very nice match for the unknown substances' density of 10.5 g/ml.</span>