Answer:
0.0002°, 0.1691°, 0.338°
Explanation:
Difference between the two line = 5.97 * 10-⁸m
d = 1 / N
N = 5.0 * 10³
d = 2.0 * 10⁴m
nL = Nsin¤
For first order
588.995 * 10-⁹ = 2.0 * 10-⁴ sin ¤
Sin¤ = 2.944*10-³
¤ = sin-¹ 0.002944
¤ = 0.1687°
First order ¤ =
Sin-¹(589.592*-⁹ / 2.0 * 10-⁴)
Sin-¹ (0.002947) = 0.1689°
Angular separation = 0.1689 - 0.1687 = 0.0002°
Second order ¤ = sin-¹ [2 (589.59*10-⁹ / 2.0*10-⁴)] = sin-¹ (0.005895)
Second order ¤ = 0.3378°
Angular difference = 0.3378° - 0.1687° = 0.1691°
Third order ¤ = sin-¹ [3(589.59*10-⁹ /2.0*10-⁴] = 0.5067°
Angular difference = 0.5067° - 0.1687° = 0.338°
Answer:
a) 14.2 atm
b) 4.46 atm
c) 1.06 atm
Explanation:
For an ideal gas,
PV = nRT
P = pressure of the gas
V = volume occupied by the gas
n = number of moles of the gas
R = molar gas constant = 0.08206 L.atm/mol.K
T = temperature of the gas in Kelvin
a) For HF,
P =?, V = 2.5L, n = 1.35 moles, T = 320K
P = 1.35 × 0.08206 × 320/2.5
P = 14.2 atm
b) For NO₂
P =?, V = 4.75L, n = 0.86 moles, T = 300K
P = 0.86 × 0.08206 × 300/4.75
P = 4.46 atm
c) For CO₂
P =?, V = 5.5 × 10⁴ mL = 55L, n = 2.15 moles, T = 57°C = 330K
P = 2.15 × 0.08206 × 330/55
P = 1.06 atm
<span>Bit level for a CCD (Charged coupled device) with a greatest possible pixel value of 4095:The relationship between the bit level and pixel value is given as:pixel value = 2^bit level.Most charged coupled devices (CCDs) have 8-bit, 16-bit, 32-bit levels.Using simple mathematics, we can see that 2^12 = 4096.Since the maximum number of pixels is 4095, the bit level is 12., i.e. the CCD has 12-bit level.</span>
Answer:
U = 1 / r²
Explanation:
In this exercise they do not ask for potential energy giving the expression of force, since these two quantities are related
F = - dU / dr
this derivative is a gradient, that is, a directional derivative, so we must have
dU = - F. dr
the esxresion for strength is
F = B / r³
let's replace
∫ dU = - ∫ B / r³ dr
in this case the force and the displacement are parallel, therefore the scalar product is reduced to the algebraic product
let's evaluate the integrals
U - Uo = -B (- / 2r² + 1 / 2r₀²)
To complete the calculation we must fix the energy at a point, in general the most common choice is to make the potential energy zero (Uo = 0) for when the distance is infinite (r = ∞)
U = B / 2r²
we substitute the value of B = 2
U = 1 / r²
I’m slightly confused about the wording of the question but if both the same y-intercept that means both company’s have the same flat rate charge for artwork.