with the same generator, so the only factor for producing
the slectric field is only the speed. The faster the rotational speed of the
generator the greater it produce electric field. So the sequence is 3000 rpm
< 3200 rpm < 3400 rpm < 3600 rpm
I know you're probably done with this by now, but the answer is *Lake-Effect Snow*
Answer:
a)
, b) 
Explanation:
a) The absolute pressure at a depth of 27.5 meters is:



b) The force exerted by the water is:



Answer:
<em>0.45 mm</em>
Explanation:
The complete question is
a certain fuse "blows" if the current in it exceeds 1.0 A, at which instant the fuse melts with a current density of 620 A/ cm^2. What is the diameter of the wire in the fuse?
A) 0.45 mm
B) 0.63 mm
C.) 0.68 mm
D) 0.91 mm
Current in the fuse is 1.0 A
Current density of the fuse when it melts is 620 A/cm^2
Area of the wire in the fuse = I/ρ
Where I is the current through the fuse
ρ is the current density of the fuse
Area = 1/620 = 1.613 x 10^-3 cm^2
We know that 10000 cm^2 = 1 m^2, therefore,
1.613 x 10^-3 cm^2 = 1.613 x 10^-7 m^2
Recall that this area of this wire is gotten as
A = 
where d is the diameter of the wire
1.613 x 10^-7 = 
6.448 x 10^-7 = 3.142 x 
=
d = 4.5 x 10^-4 m = <em>0.45 mm</em>