<span>The formulas are,
v1d1² = v2d2² ........ (1)
h = (v2²-v1²)/2g ...... (2)
Given that,
v1 = 1.71 m/s
we assume that the stream has decreased by a factor
d2 =0.805d1
then,
v1d1² = v2 (0.805d1)²
cancelled both side d1² then we get,
v1 = v2 (0.805)²
v1 = v2 (0.648025)
Sub v1 = 1.71,
1.71 = v2 (0.648025)
v2 = 1.71/0.648025
v2 = 2.638787083831642
v2 = 2.64 m/s
The vertical distance formula,
h = (v2²-v1²)/2g
We know that value of gravity constant is 9.8 m/s²
h = {(2.64)² - (1.71)²)/2(9.8)
h = {(6.9696) - (2.9241)}/19.6
h = (4.0455)/19.6
h = 0.2064030612244898
h = 0.21 cm
Therefore, the vertical distance h = 0.21 cm.</span>
Time taken by the water balloon to reach the bottom will be given as

here we know that


now by the above formula



now in the same time interval we can say the distance moved by it will be


so it will fall at a distance 15.7 m from its initial position
Reference frames describe the position of points relative to the body. These frames <span>are used to specify the relationship between a moving </span>observer and the phenomenon or phenomena under observation. Reference frame definitely changes when the body is changing. That is the reason that in order t<span>o describe the position of a point that moves relative to a body that is moving relative to the Earth, it is usually convenient to use a reference frame attached to the moving body.</span>
Answer:
Telescope
Explanation:
Telescope is usually defined as an optical instrument that is commonly used to observe the objects in a magnified way that are located at a large distance from earth. These telescopes are comprised of lenses and curved mirrors that are needed to be arranged in a proper way in order to have a prominent look. It is commonly used by the astronomers.
This was first constructed by Hans Lippershey in the year 1608.