Answer:
28.8 %
Explanation:
The efficiency of an engine is given by:

where
W is the useful work done
is the heat in input
For this machine, we have
W = 15.0 kJ is the work done
is the heat exchausted to the cold reservoir, so the total amount of heat in input is

And so the efficiency is

which corresponds to 28.8 %.
Answer:
Explanation:
For the problem, we should have same reynolds number
ρvd/mu = constant
1000×1×10⁻³×0.3×10⁻³/1.002×10⁻³ = 1400×0.5×d/600
d = 25.66 cm
Answer:
B
Explanation:
Icicles melt from a rooftop
Answer:
1.024 × 10⁸ m
Explanation:
The velocity v₀ of the orbit 8RE is v₀ = 8REω where ω = angular speed.
So, ω = v₀/8RE
For the orbit with radius R for it to maintain a circular orbit and velocity 2v₀, we have
2v₀ = Rω
substituting ω = v₀/8RE into the equation, we have
2v₀ = v₀R/8RE
dividing both sides by v₀, we have
2v₀/v₀ = R/8RE
2 = R/8RE
So, R = 2 × 8RE
R = 16RE
substituting RE = 6.4 × 10⁶ m
R = 16RE
= 16 × 6.4 × 10⁶ m
= 102.4 × 10⁶ m
= 1.024 × 10⁸ m