The object with the greater mass has a greater gravitational force and that determines what satellites orbit around it. An object with more mass will never orbit an object with less.
W=Fd. Force is not given so we solve for it. F=ma, m=5kg, a=2m/s^2, F=10N. Distance is not given so we solve for it, x=.5a(t^2)=.5(2)(7x7)=49m. F=10N, d=49m, W=490J.
Answer:
39975kgm/s due east
Explanation:
Given parameters:
Mass of the blimp = 533kg
Velocity = +75m/s due east
Unknown:
Momentum of the body = ?
Solution:
The momentum of a body is the amount of motion it posses.
Momentum is the product of mass and velocity;
Momentum = mass x velocity
Insert the parameters and solve;
Momentum = 533 x 75 = 39975kgm/s
The momentum of the body is 39975kgm/s due east
Answer:
the internal energy of the gas is 433089.52 J
Explanation:
let n be the number of moles, R be the gas constant and T be the temperature in Kelvins.
the internal energy of an ideal gas is given by:
Ein = 3/2×n×R×T
= 3/2×(5.3)×(8.31451)×(24 + 273)
= 433089.52 J
Therefore, the internal energy of this gas is 433089.52 J.