Answer:
4.9 cm
Explanation:
From Hook's Law,
F = ke......................... Equation 1
Where F= force, e = extension, k = spring constant.
Note: the Force acting on the the spring is the weight of the mass.
W = mg.
F = mg.................... Equation 2
Where m = mass, g = acceleration due to gravity
Substitute equation 2 into equation 1
mg = ke
make e the subject of the equation
e = mg/k............... Equation 3.
Given: m = 2 kg, g = 9.8 m/s², k = 400 N/m
e = (2×9.8)/400
e = 19.6/400
e = 0.049 m
e = 4.9 cm
Answer:
0.3677181864 m
Explanation:
u = Velocity = 1.5 m/s
= Angle = 20°
y = -20 cm
Velocity components


Acceleration components




Time taken is 0.26088 seconds

The distance the beetle travels on the ground is 0.3677181864 m
Answer:
The vertical distance is ![d = \frac{2}{k} *[mg + f]](https://tex.z-dn.net/?f=d%20%3D%20%5Cfrac%7B2%7D%7Bk%7D%20%2A%5Bmg%20%2B%20f%5D)
Explanation:
From the question we are told that
The mass of the cylinder is m
The kinetic frictional force is f
Generally from the work energy theorem

Here E the the energy of the spring which is increasing and this is mathematically represented as

Here k is the spring constant
P is the potential energy of the cylinder which is mathematically represented as

And
is the workdone by friction which is mathematically represented as

So

=> ![\frac{1}{2} * k * d^2 = d[mg + f ]](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%2A%20k%20%20%2A%20%20d%5E2%20%3D%20%20d%5Bmg%20%2B%20%20f%20%20%20%20%5D)
=> ![\frac{1}{2} * k * d = [mg + f ]](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%2A%20k%20%20%2A%20%20d%20%3D%20%20%5Bmg%20%2B%20%20f%20%20%20%20%5D)
=> ![d = \frac{2}{k} *[mg + f]](https://tex.z-dn.net/?f=d%20%3D%20%5Cfrac%7B2%7D%7Bk%7D%20%2A%5Bmg%20%2B%20f%5D)
Answer:
T=183.21K
Explanation:
We have to take into account that the system is a ideal gas. Hence, we have the expression

where P is the pressure, V is the volume, n is the number of moles, T is the temperature and R is the ideal gas constant.
Thus, it is necessary to calculate n and V
V is the volume of a sphere

V=8.86*10^{50}L
and for n

Hence, we have (1 Pa = 9.85*10^{-9}atm)

hope this helps!!
Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230