Energy is calculated as power*time, so give the wattage of 1200 W (equivalent to 1200 Joules/second) and time of 30 seconds, multiplying these gives 36000 J or 36 kJ of electrical energy.
If electrical charge or current is needed: Power = voltage * current, so given the power of 1200 watts and voltage of 120 V, current is 1200 W / 120 V = 10 Amperes. Charge is calculated by multiplying 10 A*30 s = 300 C.
the correct answer is 27 hours per week :) hope this helps
Under the Big Top elephant, Ella (2500 kg), is attracted to Phant, the 3,000 kg elephant. They are separated by 8
Answer:
x = 1.63 m
Explanation:
mass (m) = 10 kg
μk = 0.3
velocity (v) = 3.1 m/s
Assuming that most of the computers weight is applied on the belt instantaneously, we can apply the constant acceleration equation below
x = 
where a = μk.g , therefore
x =
/2μk.g
x = (3.1 x 3.1)/(2 x 0.3 x 9.8)
x = 1.63 m