Answer
given,
mass of the ball = 3 kg
swing in vertical circle with radius = 2 m
work done by the gravity = ?
work done by the tension = ?
Work done by the gravity = - m g Δh
Δ h = 2 + 2 = 4 m
Work done by the gravity =
= -117.6 J
work done by gravity is equal to -117.6 J
Work done by tension will be equal to zero.
Zero because tension is always perpendicular to velocity
work done by tension is equal to 0 J
Answer:
X= 700 Joules
Explanation:
The question asked about the efficiency of the work done.
The formula for efficiency is: Efficiency = (Useful output / input work) * 100%
The useful output given in the question is 140J, the question asked for input work. Let X be the input work. It is also given that the efficiency is 20%.
Using the formula of efficiency,
20 = (140/X) * 100
So, we simply solve the above equation.
X= 140*100/20
X= 700 Joules
Answer:
his is an example of the transformation of gravitational potential energy into kinetic energy
Explanation:
The game of juggling bowling is a clear example of the conservation of mechanical energy,
when the bolus is in the upper part of the path mechanical energy is potential energy; As this energy descends, it becomes kinetic energy where the lowest part of the trajectory, just before touching the hand, is totally kinetic.
At the moment of touching the hand, a relationship is applied that reverses the value of the speed, that is, now it is ascending and the cycle repeats.
Therefore this is an example of the transformation of gravitational potential energy into kinetic energy