Answer:
0.01154 A
Explanation:
We have given the energy in the magnetic field
Value of inductance L =0.060 H
Energy stored in magnetic field is given by 


So the current flowing through rectangular toroid will be 0.01154 A
Answer: 9938.8 km
Explanation:
1 pound-force = 4.48 N
30.0 pounds-force = 134.4 N
The force of gravitation between Earth and object on the surface of is given by:

Where M is the mass of the Earth, m is the mass of the object, R (6371 km) is the radius of the Earth.
At height, h above the surface of the Earth, the weight of the object:

we need to find "h"
taking the ratio of two:

Hence, Pete would weigh 30 pounds at 9938.8 km above the surface of the Earth.
Answer:
3.6 m
Explanation:
let x = horizontal distance between emily and allison should be for allison to catch the ball
Find horizontal speed of the ball
vx = 12 sin 30 = 12 x 0.5 = 6 m/s
To find time taken, we will use vertical values of the ball motion
Initial velocity in vertical direction
u = 12 cos 30 = 10.392 m/s
let a = g = 9.8m/s2
Use equation of motion
s = ut +1/2at^2
s = vertical distance = 8
8 = (10.392)t + (1/2)(9.8)t^2
8 = (10.392)t + (4.9)t^2
4.9t^2 + 10.392t - 8 = 0
Using formula of quadratic or calculator, we'll find
t = 0.6 and t = -2.72
We pick t=0.6s since it's not logical time in negative
Assuming no air resistance or external forces, the ball will move 6m/s horizontally. Hence using the formula of speed
speed vx = distance x / time
x = (vx)(t)
= 6 x 0.6
= 3.6 m
Answer:
The angular velocity of Ball A will be greater than the angular velocity of Ball B when they reach the top of the hill.
Explanation:
Angular velocity can be defined as how fast an object rotates relative to a given point or frame of reference.
The question said the hill encountered by Ball A is frictionless, so Ball A will continue to rotate at the same rate it started with even when it reached the top of the hill.
Ball B on the other hand rolls without slipping over its hill, i.e there's friction to slow down its rotational motion which thus reduces how fast Ball B will rotate at the top of the hill
Density is mass divides by volume, so
89.6g / 10cm^3 =8.96g /cm^3
*cm^3 is a standard unit of volume*