A heat pump absorbs heat from the cold outdoors at 3 C and supplies heat to a
house at 20 C at a rate of 30,000 kJ/h. If the power consumed by the heat pump
<span>is 3 kW, find the coefficient of performance of the heat pump.</span>
Answer:
E. The ocean gains more entropy than the iron loses.
Explanation:
When there is a spontaneous process , entropy of the system increases . Here hot iron is losing entropy and ocean is gaining entropy . Net effect will be gain of entropy . That means entropy gained by ocean is more than entropy lost by iron .
Hence option E is correct .
Answer:
Bounce 1 , pass 3, emb2
Explanation:
(By the way I am also doing that question on College board physics page) For the Bounce arrow, since it bumps into the object and goes back, it means now it has a negative momentum, which means a larger momentum is given to the object. P=mv, so the velocity is larger for the object, and larger velocity means a larger kinetic energy which would result in a larger change in the potential energy. Since K=0.5mv^2=U=mgh, a larger potential energy would have a larger change in height which means it has a larger angle θ with the vertical line. Comparing with the "pass arrow" and the "Embedded arrow", the embedded arrow gives the object a larger momentum, Pi=Pf (mv=(M+m)V), it gives all its original momentum to the two objects right now. (Arrow and the pumpkin), it would have a larger velocity. However for the pass arrow, it only gives partial of its original momentum and keeps some of them for the arrow to move, which means the pumpkin has less momentum, means less velocity, and less kinetic energy transferred into the potential energy, and means less change in height, less θangle. So it is Bounce1, pass3, emb2.
Answer:
the number of additional car lengths approximately it takes the sleepy driver to stop compared to the alert driver is 15
Explanation:
Given that;
speed of car V = 120 km/h = 33.3333 m/s
Reaction time of an alert driver = 0.8 sec
Reaction time of an alert driver = 3 sec
extra time taken by sleepy driver over an alert driver = 3 - 0.8 = 2.2 sec
now, extra distance that car will travel in case of sleepy driver will be'
S_d = V × 2.2 sec
S_d = 33.3333 m/s × 2.2 sec
S_d = 73.3333 m
hence, number of car of additional car length n will be;
n = S_n / car length
n = 73.3333 m / 5m
n = 14.666 ≈ 15
Therefore, the number of additional car lengths approximately it takes the sleepy driver to stop compared to the alert driver is 15