Answer:
Speed of water, v = 4.2 m/s
Explanation:
Given that,
Diameter of the tank, d = 17 cm
It is placed at a height of 90 cm, h = 0.9 m
We need to find the speed at which the water exits the tank through the hole. It can be calculated using the conservation of energy as :



v = 4.2 m/s
So, the speed of water at which the water exits the tank through the hole is 4.2 m/s. Hence, this is the required solution.
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to Force of Friction and Torque given by the kinematic equations of motion.
The frictional force by definition is given by

Our values are here,



Replacing,

Consider the center of mass of the body half its distance from the floor, that is d = 0.85 / 2 = 0.425m. The torque about the lower farther corner of the refrigerator should be zero to get the maximum distance, then

Re-arrange for x,





Then we can conclude that 1.42m is the distance traveled before turning.
Explanation :
In transverse waves the particles are oscillating perpendicular to the direction of propagation of waves.
The uppermost part of the wave is crests and the lowermost part is troughs.
Wavelength of a transverse wave is defined as the distance between two consecutive crests or troughs.
Amplitude is the maximum distance or displacement covered by a wave.
So, crest, amplitude, trough and wavelength identifies the parts of a transverse wave.
According to Einstein's special theory of relativity, the speed of the light in a vacuum is the same no matter the speed with which an observer travels. So the answer should be A) 0,1c (1/10 the speed of light)